Připravujeme
13. srpna 2023 zveme k návštěvě synagogy a hřbitova v Podmoklech. Pro návštěvníky Dne židovských památek bude synagoga otevřena mezi 10. a 17. hodinou. Více informací zde: Den židovských památek 13. 8. 2023 (google.com)
Indický tanec - pohybový workshop
Prožijte s námi prázdninový den plný pohybové exprese, vyprávění, relaxace a dobré nálady! Dozvíte se mnoho zajímavostí o tanci i dalších aspektech indické kultury, o níž budete mít možnost 27. srpna 2023 porozprávět s tanečníkem a lektorem Michalem Machem.
Michal je profesionálním lektorem tance a jógy. K tanci se dostal již v dětství v taneční přípravce. První lekce baletu absolvoval během dlouhodobého pobytu v kanadském Montrealu, později pokračoval ve studiu na státní taneční konzervatoři v Praze. Již během studií dostal angažmá v divadle, kde poté působil několik let. Když skončil s aktivním vystupováním, jeho zájem o Asii a asijské taneční styly ho nasměroval na lektorskou dráhu. V současné době působí v pražském Centru tance, kde se zpočátku věnoval výuce orientálního tance, vytvářel metodiky a školil lektory. Později si svůj repertoár rozšířil o baletní techniku a několik asijských tanečních stylů.
Co se jógy a indické kultury týče, Michal se s ní setkal již jako malé dítě v Zambii, kde působili jeho rodiče a kde navštěvoval školku, vedenou členy tamní početné indické komunity. Pozdější spolupráce s Indian Council for Cultural Relations Michala nakonec přivedla až na pozici koordinátora kulturního oddělení na Indické ambasádě v Praze. Ovlivněn každodenním kontaktem s Indií při práci na velvyslanectví se nakonec rozhodl absolvovat postgraduální studium pedagogiky jógy (D.Y.Ed.) v indické Lonavale a vydat se opět cestou lektora na plný úvazek. Po svém návratu z Indie dva roky vyučoval didaktiku jógy na FTVS UK v rámci nástavbového studia pro lektory jógy 3. stupně.
Chrámový tanec bharatanátjam a tanec odissí Michal studuje pod přímým vedením indických učitelů jak u nás, tak v Indii. Ke klasickému balijskému tanci a hudbě (hinduistické tradice) se dostal v rámci stipendia na univerzitě v Denpasaru (ISI, Bali).
Cestu za studiem tance do Indie Michal podnikl i v letošním roce a své nejnovější poznatky a podněty vám předá na jedinečném a neopakovatelném semináři ve starobylém prostoru podmokelské synagogy. Zajistěte si své místo včas, kapacita semináře je omezená!
Přihlášky zasílejte na e-mail lucie.schwarzova@yahoo.com. Cena za workshop činí 2 500,- Kč, k dispozici bude i drobné občerstvení a nápoje po celou dobu semináře.
Naučíte se základní taneční figury a pozice, používané v indických tanečních performancích, pocítíte jemné předivo významů každého drobného pohybu a zkusíte si vytvořit vlastní příběh ukrytý v tanci. Pro účast potřebujete jen dobrou náladu, pohodlné oblečení a obuv na tanec a následnou jógovou relaxaci. Vhodná je i vlastní podložka či karimatka. Nezapomeňte si také připravit zvídavé otázky, které vám Michal Mach rád zodpoví. Přispějete tak k neopakovatelné atmosféře, provázející každý workshop, inspirujete ostatní a dozvíte se mnoho nového. Neváhejte a staňte se součástí této unikátní události!
Den židovských památek 8. 8. 2021
Ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze se synagoga v neděli 8. srpna 2021 opět na celý den (mimo dobu mezi 13:00-14:00) otevře návštěvníkům, kterým se letos naskytne unikátní možnost prohlédnout si prostory synagogy v podobě, jež nebyla k vidění po dobu delší, než celé století. Pokud jste zvědaví na to, jak se staví synagoga, chcete nahlédnout pod pokličku snah o znovuzrození této památky, či Vás zajímá historie židovského společenství, jež budovu užívalo, rádi Vás v Podmoklech uvítáme a spletí liturgických i obytných místností synagogy provedeme.
Mezi první a druhou hodinou odpolední se zájemci o podmokelský hřbitov mohou zúčastnit komentované procházky hřbitovem, kde si přiblížíme osudy rodin, které v dávných dobách Podmokly obývaly a jejichž předkové zde odpočívají.
Na obou místech Vám bude průvodkyní současná majitelka synagogy Lucie Schwarzová. Více informací o Dni židovských památek a další zapojené lokality najdete zde.
Veselé putování židovskou historií – říjen 2021
Putovní výstava, která cestuje po českých knihovnách, muzeích a synagogách, by v říjnu měla dorazit i k nám. Skládá se z bohatě ilustrovaných dvoustran z knihy o dějinách Židů v Čechách a na Moravě s informačními boxy, které tvoří vhled do deseti století historie židovského osídlení u nás. Hravou formou tak seznámí dětského i dospělého návštěvníka s dlouhou historií, jež své stopy zanechala i v Podmoklech. Více informací o výstavě i o knize najdete na stránkách autora Tobiáše Smolíka.